NTD20N03L27T4G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
NTD20N03L27T4G
Datasheet:
Description:
MOSFETs DPAK-3 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 74 W 30 V Continuous Drain Current (ID):20 A 13.8 nC
ParameterValue
Voltage Rating (DC)30 V
Length6.73 mm
Width6.22 mm
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins3
Resistance27 MΩ
Height2.38 mm
PackagingReel
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCNo SVHC
Number of Elements1
Current Rating20 A
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Max Power Dissipation74 W
Power Dissipation74 W
Threshold Voltage1.6 V
Number of Channels1
Input capacitance1.26 nF
Continuous Drain Current (ID)20 A
Rds On Max27 mΩ
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Turn-On Delay Time17 ns
Turn-Off Delay Time38 ns
Element ConfigurationSingle
Fall Time31 ns
Rise Time137 ns
Gate Charge13.8 nC
Drain to Source Resistance27 mΩ
Nominal Vgs1.6 V
Gate to Source Voltage (Vgs)20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)30 V
Schedule B8541290080
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Gate to Source Threshold Voltage1 V